Sammendrag
I forbindelse med genudbud af "Pleje og renhold af grønne områder, veje, stier og øvrige friarealer" er Ballerup Kommunes kvalitetsbeskrivelse, social klausul (for driftsopgaver) og miljøklausuler blevet revideret.
Der forslås også en hjemtagning af visse opgaver til Materielgården, for at forbedre løsningen af opgaven og mindske sårbarhed i forhold til personalesammensætningen.
Det foreslås samtidig, at kontrakten ikke er en traditionel kontrakt på fire år med mulighed for forlængelse i to gange et år, men bliver en kontrakt på fire år med mulighed for forlængelse uden tidsbegrænsning.
Baggrund
Alle udbudsdokumenter fra førstegangsudbuddet af Vej og Parks opgaver er revideret med henblik på at indarbejde erfaringer fra de seneste års drift.
Sagsfremstilling
Teknik- og Miljøudvalget har drøftet en udbudsstrategi, hvor alle opgaver der kræver specialiseret viden eller materiel, udbydes som mini-udbud. Til gengæld samles alle opgaver der har karakter af generelle opgaver i et samlet udbud i modsætning til de tre, der er i dag.
Center for Miljø og Teknik har gennem de seneste fire år gjort sig mange erfaringer omkring, hvorledes det er hensigtsmæssigt at sammensætte et udbud, og har rettet op på mangler i det gældende udbudsmateriale. Dette har resulteret i, at kvalitetsniveauerne er justeret til det niveau, der er givet med vedtagelsen af budget 2015.
Det er samtidig et ønske at hjemtage visse opgaver til Materielgården. Det drejer sig om en udvidelse af opgaverne omkring træer. Ballerup Kommune har specialuddannede træplejere, som dermed er mere kvalificerede, end hvad der kan forlanges af en entreprenør. Derfor foreslås det, at opgaveporteføljen udvides for dette arbejde med en økonomisk positiv effekt.
Der har været gode erfaringer med overdragelse af renholdelsesopgaven fra Ballerup Kommunes "viceværtsordning" til Materielgården. Denne erfaring godtgør, at man hjemtager og overdrager tømning af affaldsbeholdere i hele kommunen til Materielgården så tømning af affaldsbeholdere og opsamling af henkastet affald løses af samme enhed ligeledes med en økonomisk positiv effekt.
Derudover løftes serviceniveauet, således at grusstier og inventar løbende vedligeholdes. Disse opgaver vil kunne løses indenfor Materielgårdens budget.
Både hjemtagning af ekstra opgaver med træer og affald vil betyde en opnormering af Materielgårdens personale. Med de nuværende priser vil flytningen af opgaver være udgiftsneutral.
De sociale klausuler er ligeledes blevet ændret. Der er stadig krav til, at leverandøren skal beskæftige et antal erhvervspraktikanter eller borgere med specielle udfordringer. Klausulen er blevet tilrettet, så den overholder gældende dansk lovgivning og ILO-bestemmelser.
I den nuværende sociale klausul overholdes regler om anvisning fra Ballerup Kommunes Jobcenter ikke, men med hjemtagning af visse opgaver til Materielgården, kan dette lovliggøres, ved at kommunen selv kan anvise fra kommunens jobcenter.
Miljøklausulerne er ikke ændret væsentligt i sine krav, men er dog formuleret om med henblik på større klarhed.
Efter politisk godkendelse vil alle standarddokumenter blive kvalitetssikret hos en ekstern udbudsadvokat, hvilket kan føre til ændringer i enkelte passager men ikke i kravene.
Kontraktens løbetid ønskes ændret til en ”tidsubegrænset kontrakt”. Det vil i praksis betyde, at der underskrives en kontrakt på minimum fire år. Efter de fire år kan kontrakten opsiges gensidigt med seks måneders varsel. I praksis vil det betyde, at Ballerup Kommune lader kontrakten løbe, indtil den ikke er gunstig for kommunen mere. For at afgøre dette spørgsmål, gennemføres der benchmarkingundersøgelser med en vis frekvens, eller hvis fagspersoner i administrationen kan se, at markedet ændrer sig.
Kontraktmodellen er godkendt af ekstern udbudskonsulent, som værende i overensstemmelse med gældende EU-regler på området.
På Teknik- og Miljøudvalgets møde deltager afsnitsleder Lars Algreen og driftsplanlægger Michael Fallesen fra Center for Miljø og Teknik under behandlingen af sagen.