Lokalplan i høring: Forslag til Lokalplan 198 og Kommuneplantillæg 11

Lokalplan 198 afgrænsning

Du har nu mulighed for at komme med indsigelser, kommentarer eller til ændringsforslag til lokal­plan 198 for boliger i Lautrup samt Tillæg 11 til Kommuneplan 2020.  De to planforslag blev god­kendt af Kommunalbestyrelsen den 29. januar 2024, og de udsendes hermed i offentlig høring.

Formålet med lokalplantillægget er at give mulighed for opførelse af ca. 112 etageboliger i form af punkthuse i 3-6 etager på den østlige del af matriklen Lautrupvang 3.

Du kan downloade planforslaget her nedenfor.

Planforslaget er offentliggjort på kommunens hjemmeside den 7. februar 2024, og det er i offentlig høring frem til den 13. marts 2024. Der afholdes borgermøde om planforslaget torsdag den 7. marts 2024 kl. 19 i Skovlunde Kulturhus, Bybjergvej 10 i Skovlunde.

 

 

Giv din mening til kende

Hvis du har bemærkninger, indsigelser eller ændringsforslag til lokalplantillægget, skal du sende dem til os pr. mail til byplan@balk.dk eller alternativt pr. brev til Ballerup Kommunalbestyrelse, Rådhuset, 2750 Ballerup. Vi skal have dit høringssvar senest den 13. marts.

Herefter vil Kommunalbestyrelsen igen behandle planforslaget og tage stilling til, om der skal ændres i det, eller om det uændret kan vedtages endeligt.

Ønsker du yderligere oplysninger om lokalplanforslaget, er du velkommen til at kontakte Center for By og Miljø i rådhusets tele­fon­tid.

 

Lokalplanens midlertidige retsvirkninger

Er du grundejer eller bruger i området, så husk at fra i dag og indtil lokal­planen bliver endeligt vedtaget af Kommunal­bestyrelsen, dog max. et år, må de ejen­domme, som er omfattet af forslaget, ikke udnyttes på en måde, der kan foregribe indholdet af den endeligt vedtagne plan. Indtil planen bliver endeligt vedtaget er der ifølge Planloven forbud mod udstyk­ning, be­byggelse og ændring af anvendel­sen. Den nuværende lovlige anvendelse af den enkelte ejendom kan naturligvis for­t­­­sætte som hidtil.

 

Miljøvurdering

Der er foretaget en miljøscreening af lokalplanforslaget iht. Lov om miljøvurdering af planer og programmer og af konkrete projekter (Bekendtgørelse nr. 4 af 03/01/2023). 

Kommunalbestyrelsen har på baggrund af screeningen vurderet, at lokalplanen ikke vil have væsentlige miljømæssige konse­kvenser for miljøet. Der er derfor truffet afgørelse om ikke at miljøvurdere lokalplanen.

Du kan se screeningsskemaet og Kommunalbestyrelsens afgørelse på www.ballerup.dk/blivhoert under ’afgørelser’. Her finder du også en klagevejledning vedr. afgørelsen.

 

Høringssvar