De politiske poster og udvalg fordelt

Kommunalbestyrelsen
13. december 2017

Efter det konstituerende møde er der sat navne bag de politiske poster og udvalg

Foto: Efter det konstituerende møde blev det obligatoriske "politiker-holdfoto" taget

Onsdag den 13. december havde Ballerup Kommunes nyvalgte kommunalbestyrelse sit konstituerende møde. Efter mødet står det klart, at borgmester og viceborgmestre fordeler sig således:

Borgmester: Jesper Würtzen, Socialdemokratiet
1. viceborgmester: Lolan Marianne Ottesen, Socialdemokratiet
2. viceborgmester: Kåre Harder Olesen, Venstre

De politiske udvalg vælger formelt set først formand og næstformand på førstkommende møde i det nye år, men der er ved det konstituerende møde indstillet til, at udvalgene fordeler sig således:

Økonomiudvalget
Formand: Jesper Würtzen, Socialdemokratiet
Lolan Marianne Ottesen, Socialdemokratiet
Musa Kekec, Socialdemokratiet
Peter Als, Socialdemokratiet
Hella Hardø Tiedemann, Socialdemokratiet
Kåre Harder Olesen, Venstre
Michael Jensen, Dansk Folkeparti
Ali Abbasi, Enhedslisten
Ulrik Falk-Sørensen, Socialistisk Folkeparti 

Teknik- og Miljøudvalget
Formand: Hella Hardø Tiedemann, Socialdemokratiet
Næstformand: Stine Rahbek Pedersen, Enhedslisten 
Charlotte Holtermann, Socialdemokratiet
Per Mortensen, Socialdemokratiet
Morten Andersson, Socialdemokratiet
Jacob Wøhler Jørgensen, Venstre
Birgitte Dahl, Dansk Folkeparti

Kultur- og Fritidsudvalget
Formand: Charlotte Holtermann, Socialdemokratiet
Næstformand: Bjarne Rasmussen, Socialdemokratiet
Anja H. Holtze, Socialdemokratiet
Johan Müller, Socialdemokratiet
Özcan Kizilkaya, Socialdemokratiet
Jacob Wøhler Jørgensen, Venstre
Michael Jensen, Dansk Folkeparti

Børne- og Skoleudvalget
Formand: Peter Als, Socialdemokratiet
Næstformand: Maria Lundahl Assov, Socialdemokratiet
Irene Jørgensen, Socialdemokratiet
Bjarne Rasmussen, Socialdemokratiet
Sussie Wandel, Venstre
Stine Rahbek Pedersen, Enhedslisten
Ulrik Falk-Sørensen, Socialistisk Folkeparti

Social- og Sundhedsudvalget
Formand: Lolan Marianne Ottesen, Socialdemokratiet
Næstformand: Kåre Harder Olesen, Venstre
Maria Lundahl Assov, Socialdemokratiet
Irene Jørgensen, Socialdemokratiet
Jack Nør, Socialdemokratiet
Birgitte Dahl, Dansk Folkeparti
Ali Abbasi, Enhedslisten

Erhvervs- og Beskæftigelsesudvalget
Formand: Musa Kekec, Socialdemokratiet
Næstformand: Per Mortensen, Socialdemokratiet
Anja H. Holtze, Socialdemokratiet
Dennis Sørensen, Socialdemokratiet
Johan Müller, Socialdemokratiet
Sussie Wandel, Venstre
 Allan Kristensen, Det konservative Folkeparti

Gense onsdagens møde her (åbner i nyt vindue)