Kommunalbestyrelsen har igen afsat 1.000.000 kroner til Borgermillionen.
I 2026 er temaet tiltag, der "skal styrke nærdemokratiet, understøtte frivillighed og skabe mere liv i bydelene".
Alle borgere i Ballerup Kommune kan ansøge om del i Borgermillionen. Den fordeles til projekter i de fire bydele Ballerup Nord, Ballerup Syd, Skovlunde og Måløv.
Du kan indsende en ide til et projekt som enkeltperson, som forening eller som en sammenslutning.
For at ansøge om at få del i Borgermillionen skal du have deltaget og præsenteret din idé til dialogmødet i din bydel.
Borgermillionen fordeles uden afstemning til uddelingsfest på rådhuset
Det bliver ikke nødvendigt med håndsoprækning og afstemninger, når Borgermillionen i år skal fordeles.
I alle fire bydele (Skovlunde, Måløv, Ballerup Nord og Ballerup Syd) kan de godkendte projekter nemlig realiseres inden for den million kroner, der er til rådighed.
Til uddelingsfesten præsenterer vinderne deres projekt, hvorefter borgmester Jesper Würtzen uddeler checks og afslører, hvor mange midler hvert projekt modtager.
Tilmelding
Uddelingsfesten er den 3. juni kl. 18.00 i Atriet på Ballerup Rådhus.
Alle borgere er velkomne, og der serveres en let forplejning. Arrangementet kræver tilmelding. Du tilmelder dig senest den 28. maj her.
Alle borgere i Ballerup Kommune kan ansøge. Du kan søge som enkeltperson, som forening eller som en helt tredje sammenslutning
Nedenfor giver vi dig et overblik over, hvad din ansøgning skal indeholde.
Hvilken bydel bor du i og søger midler fra?
Hvor ligger dit projekt?
Hvem ejer grunden?
Du skal medsende fuldmagt til at søge på privat eller institutionsgrund
Overskrift på projektet
Beskrivelse af projektet og hvordan det understøtter Borgermillionens formål
Hvor mange penge søger du? (beløbet skal være ex. moms)
Hvad er dit budget for gennemførelsen af dit projekt? (budget med forventede udgifter kan vedhæftes)
Beskriv din plan for gennemførelse, afslutning og vedligehold af dit projekt (Plan skal vedhæftes)
Husk at du selv (eller via professionel hjælp) skal kunne gennemføre og vedligeholde dit projekt. Der gives ikke midler til vedligehold. Dit projekt skal gennemføres i det år, du tildeles pengene, eller året efter. Sker det ikke, frafalder det resterende beløb. Husk at beløbet skal være ex moms.
Hvis der er noget, du er i tvivl om vedrørende din ansøgning, så vil vi gerne hjælpe dig. Derfor er du meget velkommen til at sende en mail til borgermillionen@balk.dk med din udfordring og dit telefonnummer, så kontakter vi dig.
Vi skal have din ansøgning senest den 24. april 2026. Du sender din ansøgning til borgermillionen@balk.dk.
Husk du skal have deltaget i det indledende borgermøde i din bydel, for at du kan søge.
I 2026 er temaet tiltag, der "skal styrke nærdemokratiet, understøtte frivillighed og skabe mere liv i bydelene".
Din idé skal præsenteres på et indledende dialogmøde i din bydel. Her bliver der også mulighed for at give og modtage feedback på din idé.
Det er ikke nødvendigt at møde op med en færdig idé. Du kan komme med en spændende tanke, en løs idé eller et gennemarbejdet projekt - alt er velkommen.
Du skal have deltaget i mødet i din bydel, hvis du ønsker at søge Borgermillionen. Det er vigtigt, du er med fra begyndelsen af mødet.
26. marts kl. 17.00 | Posthuset lokale 7, Banegårdspladsen 7, 2750 Ballerup | Ballerup Syd (OBS. Ny dato pga. Folketingsvalget)
Borgermillionen fordeles uden afstemning til uddelingsfest på rådhuset
Det bliver ikke nødvendigt med håndsoprækning og afstemninger, når Borgermillionen i år skal fordeles.
I alle fire bydele (Skovlunde, Måløv, Ballerup Nord og Ballerup Syd) kan de godkendte projekter nemlig realiseres inden for den million kroner, der er til rådighed.
Til uddelingsfesten præsenterer vinderne deres projekt, hvorefter borgmester Jesper Würtzen uddeler checks og afslører, hvor mange midler hvert projekt modtager.
Tilmelding
Uddelingsfesten er den 3. juni kl. 18.00 i Atriet på Ballerup Rådhus.
Alle borgere er velkomne, og der serveres en let forplejning. Arrangementet kræver tilmelding. Du tilmelder dig senest den 28. maj her.
Sådan fordeles Borgermillionen mellem de fire bydele
Ballerup Nord: 166.000 kroner
Ballerup Syd: 395.000 kroner
Måløv: 163.800 kroner
Skovlunde: 275.200 kroner
2025
Raftestativ og rafter til spejderhytte i Naturparken, 22.000 kr., Måløv
Æblepresser til Måløv Naturpark, 14.000 kr., Måløv
Nye discs og opbevaringskasse i Naturparken, 17.000 kr., Måløv
Volleyball bander med opholdsområde i Måløv Idrætspark, 98.000 kr., Måløv
Vægge til Vores Tingsted, 110.466,56 kr., Måløv
Indkøb til Halloween i Måløv samt græskardag, 51.000 kr., Måløv
Boardwalk over begyndende mose, 145.738,44 kr., Ballerup Nord
Biodiversitet ved Skovmarken, 116.690 kr., Ballerup Nord
Sansehave i Børnehuset Valhalla, 30.000 kr., Ballerup Nord
To billardborde, 81.945 kr., Ballerup Syd
Leje af tomme butikslokaler til opsætning af kunstudstillinger inkl. events, 106.500 kr., Ballerup Syd
Tre dages graffitiworkshop i Hede- og Magleparken, 67.000 kr., Ballerup Syd
Blomsterbede ved Bydammen/Lindehaven, 11.300 kr., Ballerup Syd
Søjleboremaskine og div. elektrisk håndværktøj, 25.000 kr., Ballerup Syd
Borde og bænkesæt i Skovlunde Bypark, 103.360 kr., Skovlunde
2024
Åbning af rørlagt vandløb i Måløv: 170.000 kr.
Drejebænk og trykluftspistol i Måløv: 22.000 kr.
Udvidelse af madpakkehuset i Børnehuset Valhalla i Ballerup Nord: 70.000 kr.
Biodiversitet i Lundegården i Ballerup Nord: 84.700 kr.
Madpakkehus på kræmmerstien i Skovlunde: 220.200 kr.
Tuftefællesskab i Skovlunde: 48.500 kr.
To shelters ved Svanesøen i Skovlunde: 172.500 kr.
Renovering af nuværende legeplads i Sømosen i Ballerup Nord: 107.000 kr.
2023
Flere bydelsmødre skal uddannes for at styrke fællesskaberne
Grundejerforeningen Egebjerghuse opdaterer stien til Hareskoven med kummer og bænke
Cykelcafeen køber en ny el-cykel, som kan lånes ud til dem, der kommer i cykelcafeen, så de kan vurdere, om de kan håndtere en el-cykel
Det Grønne Værksted investerer i et bord til at håndtere tekstiler
Scenen i Skovlunde Bypark fornyes
Flytbar overdækning til hundefold i Østerhøj
Belægning på Tingstedet i Måløv
2022
Bæredygtig legeplads i Måløv
Sakura/Kirsebærallér langs stien på bakken i Måløv Naturpark
Forbedringer af ’Haren i Ådalen’ i Skovlunde
Discgolfbane i Skovlunde Bypark
Sanseområde og biodiversitet i Skovlunde Naturpark
Bioblitz er et ønske om etablering af et frivilligt naturformidler-korps i Ballerup Nord