Golfkøllerne er lagt på hylden, nu bruger Lene lungestien til at holde sig i gang
Selv om dåbsattesten siger 87 år, er Lene Henriksen flere gange om ugen aktiv på en af vores lungestier. På ruten er der mange bænke, og afstanden mellem dem er kort, så der er mulighed for et hvil.
Sammen med sin mand spillede Lene Henriksen i mange år golf, men som 75-årig begyndte bakkerne at blive hårde at komme op ad.
En tur hos lægen afslørede, at hun havde kol, men med medicin og senere en el-golfvogn, kunne hun fortsætte med at spille til hun blev 84 år.
I dag er hun 87 år og har lagt golfkøllerne på hylden, men selvom hendes lungekapacitet er mere end halveret sørger hun stadig for at holde sig aktiv, blandt andet ved hjælp af Lungestien i Ballerup Bymidte.
Fast bruger
Det er Ballerups lokalafdeling af Lungeforeningen, der har etableret lungestierne i kommunen, og da lungestien i Ballerup Bymidte blev indviet i foråret, var det som landets første lungesti.
Siden indvielsen har Lene Henriksen været fast bruger.

Jeg går på ruten, når jeg skal ned at handle, men jeg bruger den også, når jeg bare skal have noget motion, fortæller Lene Henriksen.
Ideen med en lungesti er, at der er mange bænke på ruten, og at afstanden mellem dem er kort, så man ikke løber tør for luft, før man har mulighed for at holde en pause.
Stien i Ballerup Bymidte er 850 meter lang, og denne eftermiddag begynder Lene Henriksen sin tur fra Ballerup Kirke.
- Det er skønt, at der er så mange bænke, så man kan holde nogle pauser undervejs. Jeg bruger dem især, når jeg har handlet og er på vej hjem igen med varer. Som tiden går, synes jeg, at jeg bruger flere og flere af dem, så det er rart, at de er der, siger Lene Henriksen.
Bliver flittigt brugt
Fra Ballerup Kirke går lungestien videre via Lindehaven, hvor man kan sidde og se, hvad ænderne laver af narrestreger. Derfra fører stien Lene og andre brugere ned forbi Posthuset og Ballerup Station, inden man bliver ført op på Centrumgaden.
Bænkene bliver brugt flittigt, der sidder næsten altid nogen, og det er skønt at se, konstaterer Lene, mens vi går gennem Centrumgaden og ned mod Kirketorvet og tilbage til kirken.

Udover gåture holder Lene sig i gang med træning i Sundhedshuset gennem Lungeforeningen og ved at synge i lungekoret på Lautrupgård. Ballerups anden lungesti har hun ikke kastet sig over endnu, men hun overvejer at forsøge på et tidspunkt.
Jeg har ikke prøvet stien ud til Pederstrup endnu, den er for lang. Jeg har dog talt med en veninde om, at vi måske skal prøve den sammen, men så skal jeg have rollatoren med, siger Lene Henriksen.
Lungestien ud til Pederstrup er 3,5 kilometer lang, og har maksimalt 250 meter fra bænk til bænk. Du kan læse mere om de to lungestier i kommunen og se de nøjagtige ruter her.