Vi arbejder løbende på at skabe et fælles grundlag for, at vores institutioner kan tage godt imod de pædagogstuderende der vælger at tage i praktik i Ballerup Kommune.
Blandt andet arrangerer vi introduktionsdage for både ledere, vejledere og studerende ved praktikstart, og uddanner løbende pædagogiske ledere og praktikvejledere gennem diplommodulet ‘praktikvejleder til pædagoguddannelsen’.
”… en ting som jeg føler, vi virkelig kunne bruge til noget, var en bevidsthed omkring de forskellige måder at være praktikvejleder på. I en travl hverdag i institutionen, kan man måske ubevidst komme til at vise de studerende, hvordan man selv gør alting og glemmer at lægge op til, at den studerende får mulighed for at reflektere over daglige udfordringer og så snakke om forskellige løsninger,”
- Marianne Bille, pædagogisk leder.