Ikon for information

I sne og slud: Hjemmeplejen gør alt for at komme ud

Vores dygtige medarbejdere i Hjemmeplejen kan være længere tid om at komme frem til borgerne grundet vejret. Derfor kan der opstå forsinkelser på ruterne, men vi gør alt, hvad vi kan, for at nå frem til alle. Tak for forståelsen

Til gården og gaden

Til gården og gaden

Kvindelig gadelygte formgivet af Niels Guttormsen til Egebjerg.

Torvelygten blev opstillet i forbindelse med Statens Byggeforskningsinstituts gadehusprojekt og var således det første integrerede kunstværk i Egebjerggårdbyggeriet.

Værket blev formet af Niels Guttormsen, der har sat et stort arkitektonisk og kunstnerisk præg på Egebjerg-bydelen. Han har også skabt VingehusetMurreliefteglvariationer til Pyramidehuse, Indgangsportal til Skovvejens Skole Afdeling ØstTårnhus med vejrfugle (i samarbejde med Peter Hentze) og Byspindet (sammen med Peter Juel Jeppesen).

Opstillet 1989

Niels Guttormsen (f. 1932 - d. 2020)



Vis større kort